Рада керівників Міжнародного валютного фонду днями затвердила розподіл спеціальних прав запозичень на підтримку світової економіки на суму 650 млрд доларів. Україна в рамках цієї програми отримає транш у 2,7 млрд доларів вже до кінця літа. Гроші повертати не потрібно, адже це загальне рішення для боротьби з наслідками пандемії у всьому світі.

Що означає такий "подарунок" від МВФ — в ефірі Українського радіо розповів економічний експерт Любомир Шавалюк.

Чи потрібно повертати гроші

"Почнемо з того, що спеціальні права запозичення ― це така квазівалюта Міжнародного валютного фонду. Ці гроші, які зараз будуть "надруковані" через 3 тижні, розподілять між різними країнами пропорційно до їхньої частки у світовій економіці", — зауважив експерт.

Чи є транш від МВФ на 2,7 млрд доларів

За його словами, 2,7 млрд доларів, які призначаються для України, надійдуть до центрального банку і їх не потрібно повертати: "Це такий собі запас, який допомагає МВФ допомагати країнам, щоб їхні золотовалютні резерви мали більш впевнений вигляд і були таким фактором заспокоєння для учасників валютного ринку".

Як часто МВФ робить такі "подарунки"

Фахівець розповів, що до цього рішення у МВФ було три таких розподіли. Останній з них — був у 2009 році, який теж був "реакцією на кризу".

"Цей розподіл зумовлений тим, що МВФ хоче допомогти країнам боротися з кризою. Гроші надходять на баланс центральних банків, тому мало хто може їх використати, бо вони йдуть у золотовалютні резерви, які роками можуть знаходитися на балансі", — вказав Шавалюк.

Читайте також: МВФ надасть Україні транш на 2,7 млрд доларів. В ОП пояснили, на що підуть кошти

Аналітик стверджує, що МВФ досліджує фінансові ситуації у світі й зараз стало видно, що коронакриза змінила платіжні баланси багатьох країн: "Для України, наприклад, це була перевага, бо ця криза змістила наш баланс у позитивний бік і негативне сальдо торговельного рахунку та й поточного рахунку платіжного балансу у нас суттєво зменшилося".

Однак є країни, для яких зміщення відбулося в мінус, зазначає експерт. Тому їм і потрібні ці гроші, щоб не виникала паніка на валютному ринку. Водночас він додає, що ці гроші однозначно не будуть інвестовані в економіку, хоча багато хто цього очікує, позаяк основний мандат МВФ полягає у вирішенні "глобальних фінансових проблем".

Чи було невдале співробітництво з МВФ за час існування фонду

Аналітик переконаний, що невдалим співробітництвом може бути лише "у вустах політиків", оскільки функція і мандат МВФ полягають у тому, щоб допомагати країнам долати кризи.

"Він (МВФ — ред.) надає допомогу не лише фінансово, а й інтелектуальними ресурсами, тобто допомагає професійно реформувати економіку. Основні проблеми полягають у тому, що країни не хочуть проводити реформи", — зауважив Шавалюк.

Читайте також: Місія МВФ прибуде до України у вересні Як гроші МВФ можуть допомогти Україні

"Ми претендуємо на 2,7 млрд доларів, які опиняться на балансі центрального банку, а це автоматично збільшить наші золотовалютні резерви. Не можна сказати, що у нас є величезна потреба в цих грошах", — підкреслив фахівець і додав, що потреби немає у них з огляду на те, що на валютному ринку нині більш-менш присутня рівновага і відсутні різкі рухи.

Він переконаний, що все, що буде далі — напряму залежатиме від Мінфіну та Кабміну. На його думку, теоретично Мінфін може розпочати активніше друкувати облігації внутрішньої державної позики, які центральний банк буде викуповувати напряму чи через кредити рефінансування державних банків, тоді частина цих грошей може опинитися в економіці й, можливо, це може мати "стимулюючий ефект".

"Однак для того, щоб це відбулося, потрібно кілька ланок пройти. Базовий сценарій полягає у тому, що просто збільшаться золотовалютні резерви й все на цьому закінчиться", — розповів експерт.

Читайте також: Україна узгодила позиції з МВФ щодо антикорупційної реформи – Мінфін Чи виконає Україна вимоги МВФ до вересня

"Я скептично до цього ставлюся тому, що виникає враження, що за нинішньої влади Україна намагається хоч деякі пункти виконувати, щоб не було геть нічого зроблено, та разом з тим — продовжує торгуватися щодо решти завдань", — пояснив Шавалюк.

З його слів, раніше ситуація була інакшою, оскільки тоді Україна "намагалася робити все, що можна, проте виходило не все": "Нині політика не така цілеспрямована, а МВФ це бачить, тому ми не маємо траншів вже понад рік і, на мою думку, ми не отримуємо їх до кінця цього року".

На що Україна витрачає кошти МВФ

Фахівець зазначив, що все залежить від того, куди саме надходять ці гроші. Зокрема, якщо їх отримує центральний банк ― відбувається поповнення золотовалютних резервів.

"У кількох останніх траншах там була частина, яка йшла одразу в бюджет, тоді їх використовували на бюджетні потреби. Також з останнього траншу частина надійшла до "ковідного" фонду, але ж відомо як його у нас розподіляли", — зауважив аналітик і додав, що на боротьбу з пандемією пішло не так багато коштів.

Читайте також: До чого домовився Мінфін з представниками МВФ. Пояснює експерт Що Україна втратить, якщо не отримає кредит від МВФ

Аналітик наголосив, що дуже багато програм фінансування від ЄС, який є другим нашим ключовим фінансовим донором, прив’язані до результатів співпраці з МВФ.

"Якщо не буде нових траншів, то й там будуть затримуватися нові гроші. Мова йде про сотні мільярдів євро, які ми могли б отримати від Євросоюзу і спрямувати на реформи, але оскільки їх буксують, то і необхідності в цих грошах немає", — резюмував Шавалюк.

Що відомо 3 серпня стало відомо, що Міжнародний валютний фонд готується розподілити 650 мільярдів доларів на підтримку ліквідності світової економіки. 2,7 млрд доларів отримає Україна. Президент України Володимир Зеленський підписав закон про реформування Вищої кваліфікаційної комісії суддів 3711-д, прийнятий парламентом повторно після вето та поправок, та № 5068 про реформування Вищої ради правосуддя. Зокрема ухвалення законопроєкту про ВРП було однією з трьох ключових вимог для отримання траншу МВФ. 28 липня президент Володимир Зеленський провів телефонні перемовини з директоркою-розпорядницею Міжнародного валютного фонду (МВФ) Крісталіною Георгієвою. Сторони обговорили низку питань співпраці й попередньо погодили візит місії фонду до України, що має відбутися у вересні цього року. 30 червня Міжнародний Валютний Фонд призначив своїм постійним представником в Україні економіста в ОАЕ Ваграма Степаняна. На цій посаді він замінив Йосту Люнгмана. 12 червня 2020 року Україна отримала перший транш кредиту МВФ у рамках нової програми співпраці в розмірі 2,1 млрд доларів. Таким чином Україна вже понад рік не може отримати транш МВФ за програмою від 9 червня 2020 року на близько 5 млрд доларів, спрямовану на допомогу у подоланні наслідків пандемії COVID-19 через недостатній прогрес у втілення обіцяних Києвом реформ. Очікувалося, що решта суми одним чи двома траншами надійде до України ще у 2020 році, а потім до літа 2021 року.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело