У Вознесенській громаді запустили пілотний проєкт зі збору органічних відходів у спеціальні бокси. 70 домогосподарств безкоштовно вже отримали дерев’яні конструкції.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла секретарка Вознесенської міської ради Вікторія Бальцер.

За словами Вікторії Бальцер, зменшити навантаження на майданчик, куди звозять опале листя та іншу органіку, це одна з причин запуску проєкту з компостування. Майже 70 відсотків відходів на майданчик потрапляють з приватного сектору. Через виділення газів вони періодично займаються. А на прибирання та перевезення їх в рік витрачають приблизно мільйон гривень.

Збір органічних відходів. На Миколаївщині реалізують пілотний проєкт

"Станом на вересень це відбувається як пілотний проєкт, щоб показати жителям всієї громади, що це робити дуже просто, це добре як фінансово, так і екологічно", ‒ розповіла Вікторія Бальцер.

З її слів, загальна вартість проєкту станом на вересень 2021 року складає 329 тисяч гривень, з них 100 тисяч внесла міська рада, решту залучили Агентство економічного розвитку та міжнародний фонд "Відродження".

Бокси для відходів мають три кубічних метри об’єму. Дерев’яний каркас розбитий на три відсіки. Передні планки, які розташовані під кутом, зйомні ‒ так легше діставати компост, що вже переробився.

У Вознесенській гімназії імені Тараса Шевченка компостують органіку з 2018 року. Тоді діти виграли спеціальний пластиковий контейнер в одному з проєктів. В закладі ним користуються і сьогодні.

"Яким чином ми компостуємо: складаємо шарами листя, харчові відходи. Дозволяється компостувати яєчну шкаралупу, очистки від картоплі, буряка, моркви тощо. Згодом вони починають перегнивати, спускаються. З нижнього ящика ми дістаємо вже готовий компост, яким підживлюємо дерева навколо школи", ‒ розповіла директорка навчального закладу Лариса Дворецька.

Місцевий житель Ярослав Шпинда взяв участь у проєкті. З його слів, компостуючи органіку, відпадає потреба її спалювати або вивозити на полігон. Натомість при правильному компостуванні господарі таких контейнерів отримують безкоштовні добрива.

"На теплицю, щоб добрива не купляти, вже будуть органічні добрива. Два в одному, можна сказати. Так і сміття менше, комунальні служби менше вивозять", ‒ сказав Ярослав Шпинда.

Читайте також: "Зливова каналізація Миколаєва. Хто відповідає за стан системи"

Екологиня Інна Тимченко підтверджує слова Ярослава Шпинди про користь компостування.

"Дуже влучна ідея, адже ми знаємо, як восени починається спалювання листя системно. Особливо в приватному секторі. Це дуже негативно впливає на довкілля і на здоров’я людини, тому що при цьому виділяються канцерогени, які можуть бути небезпечними. А, наприклад, компостувати, просто складати у себе у дворі, це теж не зовсім зручно. І такі заходи можуть сприяти покращенню або розв'язанню цієї проблеми", ‒ розповіла Інна Тимченко.

Учасникам пілотного проєкту проводили семінари щодо ефективного компостування відходів. Найактивніші з них отримають бонус, який пришвидшує процес компостування ‒ каліфорнійські хробаки.

"Згідно з проєктом заплановано, що компостери і гроші на них виділяє міська рада. Зі свого боку агентство економічного розвитку, яке є головним ініціатором даного проєкту, має гроші на придбання сімей каліфорнійських хробаків”, ‒ розповіла Вікторія Бальцер.

Також, за словами Вікторії Бальцер, проводитимуться окремі майстер-класи і тренінги для людей, які хочуть вирощувати каліфорнійських хробаків. У перспективі люди зможуть їх продавати.

Читайте нас у Telegram, Viber та Instagram.

Джерело