У Рівному найближчим часом з'явився три патронатні сім'ї. Про це повідомив начальник міської служби у справах дітей Андрій Міщеня в етері Українського радіо Рівне. На обліку в Служби – 57 дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. В області таких – понад 450.

Очільники міської та обласної служб розповіли, чому діти найчастіше опиняються в складних життєвих обставинах, що відбувається із ними після цього та куди звертатись, якщо ви розумієте, що дитина потребує допомоги.

Що таке "складні життєві обставини"

Дитина у складних життєвих обставинах – це також сім'я у складних життєвих обставинах, – пояснює Андрій Міщеня. Керівник міської служби у справах дітей зазначає: за законодавством це сім'я, яка втратила свої виховні можливості через умови, що порушують нормальну життєдіяльність одного або кількох членів сім'ї, і ці наслідки вони не можуть подолати самостійно.

Діти без батьків: чому це стається і як їм допомагають на Рівненщині

"У них може опинитися будь-яка дитина і можуть бути різні причини, навіть хвороба батьків, зокрема, психічне захворювання. Ми таких дітей маємо і доводиться шукати їм сім'ї. Це може бути й конфлікт із законом, тобто правопорушення чи щодо дитини, чи щодо одного з батьків. Наприклад, батько жорстоко поводиться відносно матері, відповідно – дитина вже, навіть якщо вона не є жертвою, вважається, що вона опинилася в складних життєвих обставинах", – роз'яснює посадовець.

Найчастіше йдеться про сім'ї, де батьки ухиляються від виконання своїх батьківських обов'язків, або ж зловживають алкоголем чи наркотиками. У Рівному на обліку Служби 57 дітей з таких сімей, – зазначив Андрій Міщеня. Одна з них – внутрішньо переміщена та одна дитина, яка зазнала насильства у сім’ї.

Дітей з таких сімей вилучають і по можливості влаштовують до знайомих чи родичів. Якщо вже і цього не вдається зробити, Служба поміщає дитину у центр соціально-психологічної реабілітації. В області він один – в селі Олександрія. Якщо ж дитина маленька – то її поміщають у Будинок дитини в Рівному.

Кілька історій дітей з Рівного

Питання про позбавлення батьків прав може виникнути навіть щодо дитини, якій майже 18 років, – каже Андрій Міщеня. Рівненська комісія захисту прав дитини розглядала таке питання 14 вересня. Якщо йдеться про маленьких дітей, то це здебільшого діти, від яких відмовляються, залишають в лікарні чи пологовому.

"Розглядаємо зараз повідомлення про дитину, яку з нашої обласної лікарні відмовляються забрати батьки з Сарненського району. Дитина хвора і батьки, посилаючись на те, що у них немає належних умов, відмовляються її забирати. Скоріше всього дитина буде переведена у Будинок дитини, бо вона має досить суттєві вади здоров'я і немає сімей, які готові на сьогодні взяти таку дитину. У неї немає статусу", – пояснює він.

Читайте також: Усиновлення на Рівненщині: кого хочуть батьки та як відбувається цей процес

У цьому випадку потрібно вирішити: або допомагати батькам налагодити побут, щоб у них з'явилась можливість забрати дитину, або в судовому порядку позбавляти їх батьківських прав. Лише після присвоєння дитині статусу сироти її можуть всиновити.

На таку процедуру в середньому йде пів року, – каже Андрій Міщеня. Такий шлях вже пройшла справа хлопчика, якого поліція забрала з вулиці й привезла у лікарню.

"Ніхто не прийшов. Дитина про себе змогла повідомити, що його звати Артурчик і більше нічого: ні – як звати маму, ні – де він живе, звідки родом, хто його родичі. Медки допомогли встановити орієнтовний вік дитини – це 3-4 роки. Ми змушені були виготовити йому документи, звернулися до правоохоронців – можливо, в межах країни хтось розшукує. На жаль, ніхто не шукає. Зараз дитина в закладі, їй наданий статус, вона може бути всиновлена. Є охочі висиновити, але це ще в процесі", – розповідає начальник Служби.

Робота зі "складними дітьми" і розлученими батьками

Діти, буває, протестують і втікають з дому. Якщо батьки виявлять бажання, то Служба може влаштувати дитину, яка потребує допомоги спеціалістів, у Центр соціально-психологічної допомоги, реабілітації. Там з ними працюють психологи в умовах стаціонару.

"Це поодинокі випадки, але такі діти є і вони проходять цю реабілітацію, потім отримують певні рекомендації і їхні батьки. Тому що притягнути до відповідальності – це найлегше, це штраф виписати й це не вирішує питання", – коментує Андрій Міщеня.

Потерпають також діти, батьки яких розлучилися і спричиняють перешкоди у побаченнях. Дві третини питань, які розглядали на останньому засіданні комісії захисту прав дитини, стосуються саме конфліктів і непорозумінь між батьками.

"Ми в межах нашої компетенції намагаємось встановити певний графік побачень дитини. Проводимо роботу з батьками, щоб переконати їх, що дитина не може бути інструментом, якщо вони вирішують якісь свої питання", – каже посадовець.

Куди звертатись

За словами Андрія Міщені, повідомити про дитину, яка потребує допомоги чи захисту, можна до так званих соціальних партнерів.

"Маленька дитина, віком до 10 років, не може бути в громадському місці без супроводу дорослих. Якщо ви бачите, то потрібно повідомляти поліцію. Якщо насильницькі дії вчиняються, де потрібна негайна реакція – це може бути медустанова, лікарі швидкої, адміністрація закладу, і Служба у справах дітей. Найчастіше до нас звертаються родичі. Може звернутися сама дитина і, повірте, такі випадки теж є", – зазначає очільник Служби.

Патронатні сім'ї

У Рівному три сім'ї завершують навчання й готові стати патронатними. Вже приблизно за місяць вони почнуть функціонувати, – акцентує Міщеня.

"Якщо у вас є на душі бажання допомагати дітям-сиротам чи дітям, які в складних життєвих обставинах – звертайтесь. Дуже багато є форм і способів, аби долучитись до такої допомоги. Я думаю, що наші патронатні сім'ї не будуть без роботи, тому що патронат – це дещо ширше коло дітей, яких можна туди помістити", – зазначає посадовець.

За інформацією міської Служби, у 2021 році взяли на облік 31 дитину, яка потребує у складних життєвих обставинах. Зняли з обліку 11 дітей, їм надали статус дітей, позбавлених батьківського піклування. Торік за такий період на облік взяли шестеро дітей.

За дев'ять місяців розглянули 47 подань від навчальних закладів щодо неповнолітніх. З батьками провели бесіди щодо належного виконання обов’язків. Служба погодила відрахування з навчання 21 дитини.

Ситуація в області

На Рівненщині понад 450 дітей, які потрапили у складні життєві обставини, перебувають на обліку, – повідомив начальник Служби у справах дітей Рівненської ОДА Віктор Марчук.

"Переважна більшість – це діти, батьки яких ухиляються від виконання батьківських обов'язків. Дещо менша частина – це діти, які зазнали насильства різного виду: психічного, фізичного. По новому порядку в цю категорію можуть потрапляти діти, які не тільки зазнали насильства, а й були свідками сімейного начальства, якщо батьки розлучаються, дитина має інвалідність", – коментує він.

Найчастіше про таких дітей повідомляють правоохоронці. Інформують про таких дітей працівники медичної галузі, освітяни, рідше – громадяни, сусіди.

У 2020-у році в області усиновили 23 дитини. Цьогоріч Віктор Марчук сподівається, що перевершать цей показник. В середньому за рік на облік беруть 220-230 дітей, стільки ж влаштовують у сімейні форми.

Торік з березня по вересень 2020-го через ковід мали проблеми з доступом кандидатів — усиновлювачів чи опікунів у заклади, де перебувають діти, з розглядом справ у судах. Зараз карантинні обмеження не є визначальним чинником, який сповільнює процес влаштування дітей, акцентував посадовець.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Джерело