У Новоукраїнській громаді Кіровоградської області впроваджують проєкт роздільного збору сміття. На першому етапі проєкту сортувати сміття вчать вихованців дитячих садків, учнів шкіл та мешканців багатоповерхівок – розповів Суспільному начальник Новоукраїнського житлово-комунального підприємства Сергій Зелінський. Далі, з його слів, планують сміття досортовувати, подрібнювати та продавати переробним підприємствам.

За словами Сергія Зелінського, на закупівлю баків для сміття та встановлення контейнерів витратили 1 мільйон 600 тисяч гривень з бюджету громади. Сміттєвоз коштував 1 мільйон 800 тисяч. Гроші отримали в рамках програми міжнародної технічної допомоги DOBRE. Сказав, що підприємство обслуговує 65 багатоповерхівок, біля яких встановили 35 майданчиків для збору та сортування сміття. Облаштували сортувальні майданчики в усіх 20 школах і дитячих садках Новоукраїнки та комунальних підприємствах: ”Поки ми не готові переходити на приватний сектор, тому що комунальний сектор ще не довели до логічного завершення. Зараз у нас тільки сортування на першому етапі. А щоб заробляти на цьому, треба досортовувати та зберігати, пакувати та реалізовувати це сміття. Цього в нас ще немає”.

Сергій Зелінський сказав, що нині вчать жителів громади сортувати сміття. Потім на спеціально відведеній території встановлять павільйон, в якому стоятиме пресувальна машина і подрібнювач. До роботи залучать близько шести людей.

Жителів Новоукраїнської громади на Кіровоградщині вчать сортувати сміття

Начальник житлово-комунального підприємства додав, що з проєктом роздільного збору сміття Новоукраїнська громада дійшла до фіналу Всеукраїнського конкурсу проєктів ”Наша громада”. Його переможець отримає 500 тисяч гривень на реалізацію свого проєкту. Результати конкурсу оголосять 30 вересня.

За словами Сергія Зелінського, усього на реалізацію проєкту потрібно 3 мільйони 200 тисяч гривень. Крім бюджету громади, залучатимуть спонсорів. Нині відсортоване сміття вивозять на сміттєзвалище.

Дитячі садки

Сортувати окремо пластик, скло та папір вчать вихованців дитячого садка №4 в Новоукраїнці. Роблять це граючись – розповіла вихователька Ірина Таран: ”Дидактична гра – це основа всього в дитячому садочку. Вона яка навчає та розказує, і діти розуміють, як поводитися зі сміттям”.

На території дитсадка є контейнери для сортування сміття – показала його директорка Тетяна Артюшина. Сортуванню, з її слів, вчать і працівників. Окремо збирають скло, пластик, папір, органічне і побутове сміття: ”Звичайно, харчових відходів більше, скла і пластику менше. За три роки роботи садочку скло і пластик вивезли один раз. А можна вивозити два рази на місяць”.

Багатоквартирні будинки

Контейнерні майданчики, де сортують пластик і скло, облаштували і біля новоукраїнських багатоповерхівок. Мешканка однієї з них Клавдія Драган сказала, що їй сортувати сміття не важко: ”Звісно, не всі люди однакові, є такі, що не сортують. Сортування – це на краще, хай сміття на користь йде”.

Що відомо

Програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID – ред.) ”Децентралізація приносить кращі результати та ефективність” ( DOBRE – ред.) спрямовує технічну та фінансову допомогу на місцевий рівень, створюючи умови для територіальних громад краще управляти ресурсами, підвищувати якість надання комунальних послуг, стимулювати місцевий економічний розвиток, посилювати залученість громадян до ухвалення рішень.

Читайте також У Приютівській громаді дітям заборонили перебувати на вулиці з десятої вечора без дорослих. Обласний бюджет. Куди депутати розподілили гроші на черговій сесії. На Кіровоградщині створили підприємство "Міжнаpодний аеpопоpт "Кpопивницький". Що це означає?

Джерело