Цього року у дитячих садках Кропивницького організували безклактозне та безглютонове дієтичне харчування. Такі дієти додали до п'ятого столу, за яким діти не їдять жирних продуктів та червоного кольору. Завідувачка дитячого садка №72 Світлана Діброва розповіла Суспільному, як організували дієтичне харчування у їхньому закладі та чому батьки платять за нього більше, ніж за звичайне.

Що відомо: На безлактозній дієті перебувають 159 дітей в 31 садочку, на безглютеновій – 17 малюків в 11 садочках. Всього у Кропивницькому 40 дитсадків, розповіла Суспільному головна спеціалістка управління освіти Кропивницького Ірина Сидоренко.

Безлактозна дієта дорожча, ніж звичайна

Безглютенове та безлактозне. Як організували дієтичне харчування у кропивницькому дитсадку

У кропивницькому дитсадку №72 дієтичного харчування потребує 21 дитина. За словами Світлани Діброви, 18 дітей перебувають на безлактозній дієті, двом не можна їсти жирну їжу та продуктів червоного кольору, одна дитина на безглютеновій. Щоб забезпечити дітей дієтичним харчування, батьки мають принести медсестрі довідку від лікаря.

"Медсестра реєструє це у журналі і дає список дітей з дієтою на харчоблок, там написано, яка група та яка дієта. У довідці вказується діагноз, дієтичні потреби дитини та термін дієти".

Для приготування такої їжі у дитсадку мають окремий, помаркований посуд. Щодня, крім звичайного меню, прописують дієтичне. Для цього у комп'ютері мають спеціальну програму, яка сама робить заміну продуктів, якщо в цьому є потреба. У меню, яке показують батькам, в спеціальних колонках вписують продукти-алергени.

Світлана Діброва каже: плата за безлактозне харчування вища, ніж за звичайне. Звичайне харчування дітей від одного до чотирьох років коштує 35 гривень вдень, батьки платять 70 відсотків це – 24, 50 грн. Місяць коштує в середньому 490 гривень.

Від чотирьох до шести років – 45 гривень вдень. Батьки платять 31,50 грн, в місяць ця сума складає 630 гривень.

Що стосується безлактозного харчування, каже завідувачка, до чотирьох років батьки платять вдень 50 грн, за місяць – 700 гривень. Від чотирьох до шести років – 67 грн вдень, за місяць – 937 грн. 30 відсотків з суми відшкодовує міський бюджет.

"Чому дорога безлактозна дієта? Тому що літр звичайного молока ми сьогодні купуємо по 26 грн, безлактозне коштує від 46 гривень за літр. Вдвічі дорожче від звичайного вершкове масло та сир, тому вартість дієтичного харчування така дорога".

Безглютенова дієта

Нині дитсадок №72 відвідують 320 дітей, з них безглютенового харчування потребує одна дитина, ще одна і безглютенову, і безлактозну. "Хлопчику півтора роки до школи, і він до цього часу сидів вдома. Щоб дитина ходила у дитсадок, його бабуся навіть влаштувалася до нас роботу", – говорить Світлана Діброва.

При глютеновій дієті дітям не дають їсти хліб і взагалі будь-яку випічку, перловку та вівсянку.

"Їм можна їсти спеціальний безглютеновий хліб, але на цей рік у нас з цим проблема. Раніше ми могли приймати дітей, які потребують безглютенової дієти, але ми не могли забезпечити їм такого харчування. Цього року управління освіти своїм наказом врегулювало це питання. Але справа в тому, ми проводимо тендери на постачання продуктів харчування до 31 грудня щороку. Тому наразі не можемо забезпечити таких дітей хлібом".

За словами Світлани Діброви, безглютеновий хліб дорожчий, тому що його готують з цільнозернової муки і не додають дріжді, він приготовлений на заквасці.

Керівниця міського управління освіти Лариса Костенко розповіла Суспільному, що дієтичне харчування організували у тих дитсадках, де були звернення від батьків. вони мають обов'язково надати довідку від лікаря.

Дитяча лікарка Ольга Мороз розповіла: лактозне несприйняття – коли у людини не достатньо ферменту для правильного засвоєння лактози. Її містить не тільки молоко, а й всі молочні продукти, в тому числі і вершкове масло. Глютен – це елемент злакових. Він міститься у пшениці, житі. Його немає у гречці, рисі та кукурудзі. Тож це враховується у безглютеновому меню.

Вживання продуктів, які не засвоюються організмом, викликають метеоризм, нудоту, біль у животі, діарею.

Обстеження на брак таких ферментів коштовне. Його не роблять у поліклініках, а тільки у платних лабораторіях, каже Ольга Мороз: "Через те цих дітей може бути більше, ніж ми думаємо".

Читайте також Переохолодження дитини у кропивницькому дитсадку: у міськраді вибачились та що каже її лікарка У чотирьох школах Кропивницького вакциновані 100 відсотків працівників

Джерело