Засновниця проєкту «Україна без сміття» Євгенія Аратовська пояснила, як потрібно сортувати вторинну сировину на переробку і для чого Україна скуповує відходи інших держав.

Про це вона розповіла у програмі «Головне» на каналі «MY.UA» із блогером Катериною Павловою.

За словами Аратовської, європейські держави вже протягом кількох десятків років користуються системою роздільного збору сміття. «Австрія сортує сміття понад 60 років, стара Європа понад 80 років, тобто вони вже збирають багато вторинних ресурсів у своїх відходах», - зазначає вона.

Дуже важливо, щоби вторинні ресурси для переробки були абсолютно чистими, - Євгенія Аратовська

А відтак, каже експерт, у Європі виникають надлишки, які вона з готовністю може віддати українським сміттєпереробним заводом. Як вона зазначає, українські підприємства зі свого боку готові забирати вторинні ресурси – з оплатою чи без. «Україна перетворюється на країну, яка переробляє чуже підготовлене сміття, а свої вторинні ресурси викидає на звалища», - підсумовує гостя програми.

У такому разі, пояснює Аратовська, нові товари, які зроблять з якісного вторинного ресурсу, запрацюють у Європі, але український ринок заготівлі вторинної сировини ніяк не розвиватиметься, адже свої цінні вторинні ресурси держава скидає на звалища.

Також вона акцентує на тому, що вторинні ресурси для переробки потрібно ретельно підготувати, тобто відмити. «Дуже важливо, щоби вторинні ресурси для переробки були абсолютно чистими», - підкреслює експерт. За словами Аратовської, компаніям доведеться витратити на це все масу ресурсів – і води, і мийних засобів, і електроенергії, тому що заготівельник хоче купувати лише чисту та якісну вторинну сировину.

Принагідно гостя програми згадує, що європейські компанії неодноразово отримували пропозицію купити українську вторинну сировину, але відмовлялися через незадовільний рівень її чистоти, адже заводи просто зупиняться. «Європейські переробні заводи взагалі вже не можуть працювати на брудній вторинній сировині», - констатує Аратовська.

Джерело