У Дніпрі триває "сезон" опалого листя, яке, незважаючи на штрафи, більшість містян спалює. Про те, як борються з паліями і яку користь можна отримати від “золота” під ногами — говорили в ефірі програми “Сьогодні. Головне.”

Більшість порушників — літні люди

Інспекція з питань благоустрою міськради Дніпра практикує рейди-роз'яснення. За словами головного спеціаліста відділу контролю благоустрою інспекції з питань благоустрою Дмитра Гомілка, з кожним роком дніпряни палять листя все менше. Однак роботи для інспекції все одно вистачає.

Спалити чи утилізувати. Як у Дніпрі вирішують проблему опалого листя

“Щодня в приватному секторі по всіх районах міста працює три-чотири екіпажі, ведеться виявлення підпалів, роз'яснювальна робота, складаються протоколи на штрафи. За поточний рік вже є статистика - 43 адміністративні протоколи та 58 штрафів. Штрафи для фізичних осіб - від 340 до 1036 гривень, для юридичних - 850-1700 гривень”. - розповів посадовець.

За словами начальника інспекції з питань благоустрою міськради Дніпра Руслана Мороза, більшість серед тих, хто спалює листя- літні громадяни.

“Вони палять листя зараз, палили його і двадцять років тому. Навряд чи ці люди користуються смартфонами чи намагаються розібратись із питаннями екології, адже вже майже кожному відомо про шкоду “осінніх пожеж”, - говорить Руслан Мороз.

За словами посадовця, сплата штрафів - досить ефективний спосіб боротьби з порушниками, адже сума в приблизно тисячу гривень суттєва для середнього домогосподарства.

“Гірше справа із порушниками серед юридичних осіб, адже підприємству зізначною територією простіше і вигідніше сплатити раз чи два на рік штраф, ніж утримувати штат двірників та платити їм зарплатню”, - зазначає начальник інспекції з питань благоустрою.

Головний інспектор відділу нормативно-технічної роботи та контролю за системами протипожежного захисту Головного управління ДСНС в Дніпропетровській області Сергій Качан наводить статистику за поточний рік: 85 пожеж в екосистемах виникло внаслідок підпалу сухостоїв.

“Динаміка загалом позитивна. Кількість пожеж зменшилась, ймовірно, за рахунок зміни системи штрафів, які збільшили майже в сто разів”, - говорить Сергій Качан.

Інспектор радить викликати поліцію, щойно побачили, як сусіди чи випадкові перехожі здійснюють підпал сухої трави.

"Золото під ногами"

Доцент Українського державного університету науки і технологій Максим Сорока зауважує:опале листя - надзвичайно цінний в питанні енергозбереження ресурс.

“Протягом 2020-го року колективом вчених та активістів проводилось дослідження під назвою “Золото під ногами”, результати якого змушують поглянути на проблему утилізації листя по-новому. Є чотири основні напрямки використання опалого листя. Та найбільш перспективним та ефективним наразі вважається промислове компостування з отриманням штучних меліоратів, які далі використовуються в озелененні та відновленні навколишнього середовища”, - каже науковець.

Дніпрянка Лілія Моруга - екологиня, використовує компостування на власній прибудинковій території. За словами містянки, створення компосту не потребує особливого часу та зусиль, достатньо лише скласти опале листя в купу на невеличкій ділянці, і вже за кілька днів воно починає пріти. Ав наступний сезон його можна використовувати як добриво для основного ґрунту.

На думку Максима Сороки, слід все ж заохочувати населення здавати опале листя на спеціальні станції, а містам - їх створювати.

“Для переробки значної кількості опалого в умовах індустріального середовища листя потрібні особливі умови, адже воно вбирає всі викиди, що є в атмосфері. У всьому світі спостерігається саме така практика, бо вона є найбільш ефективною”, - говорить Сорока.

Фахівці з департаменту екологічної політики міськради Дніпра також зазначають, що викидати листя в контейнери для сміття - загалом не дуже вдала ідея. За словами Ірини Козлової, мешканці приватного сектору можуть викидати разом із сміттям не більше третьої частини листя, все інше - компостувати.

Водночас у міськраді Дніпра не знають поки, як повністю вирішити проблему утилізації опалого листя з урахуванням всіх рекомендацій екологів та позитивного світового досвіду. Запровадження масштабної промислової переробки, за словами Руслана Мороза, це, в першу чергу, питання відкриття нових підрозділів, з новими робочими місцями та виплатою зарплат. Поки що інспекція діє за встановленими методами. Як буде далі - важко сказати, питання поки що не обговорювалось на рівні міської ради.

Читайте також

- На Черкащині штрафують паліїв трави

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Джерело