У полтавському мікрорайоні Яківці планують відновити садибу хірурга Миколи Скліфосовського. На території його колишнього маєтку нині уціліло чотири будівлі з майже 70. Про це Суспільному розповів полтавський історик Леонід Булава.

Два приміщення викупив приватний підприємець. Там прибирають сміття та розчищають територію. Відновити автентичні споруди та облаштувати музей зможуть приблизно за два роки, розповів Суспільному краєзнавець Дмитро Макуха.

" Усе було, та й нема нічого. Розвалили, розтягли і все", - говорить полтавка Майя Койнаш.

У Полтаві планують відновити споруди у маєтку хірурга Миколи Скліфосовського

Полтавка Майя Койнаш розповідає про маєток Миколи Скліфосовського. Жінка майже пів століття мешкає у будинку, де колись жив хірург із родиною.

"Оце ж поприбудовували. Моя квартира – це була вітальня. Там такий коридор. Із моєї квартири був хід, що можна вийти аж на кінець дому", - говорить Майя Койнаш.

Площа маєтку хірурга – приблизно 600 гектарів. На території було близько 70 будівель, каже історик Леонід Булава.

"Зараз збереглося автентично, те, що ми бачимо, – чотири будинки. Непогано експлуатується будинок бібліотеки, і отам би зробити музейну кімнату, це гостьовий будинок був. Будинок амбулаторії, де приймав Микола Васильович. І один із будинків, їх тут було три, ферми", - каже історик Леонід Булава.

2019-го дві вцілілі будівлі придбав приватний підприємець. Розповісти про плани щодо відновлення Суспільному він не зміг, пославшись на зайнятість.

"За словами підприємця Володимира Антонова, який зараз володіє цією спорудою, планує він тут відновити життя і зробити музей Скліфосовського, музей його справи. І невелике підприємство, яке би могло давати якусь продукцію, щоб люди могли сюди приїжджати і з чимось звідси виїжджати", - говорить краєзнавець Дмитро Макуха.

"Будівля є, її треба підтримати, стіни стоять – це головне. Є амбулаторія, в якій він приймав людей. Тут шеренги підвод були. Оце саме будинок, який побудований ним. І тут старожили розказують про особливості самого будівництва. Все настільки робилося з надією, що це надовго, що це буде і дітям, і внукам", - пояснює історикиня Ольга Окара.

На території маєтку розчищають чагарники та прибирають сміття. Це, зокрема, і студенти-волонтери медичного університету.

"Ми зацікавились реконструкцією садиби Скліфосовського. Дійсно, така видатна постать. Там (на території маєтку – ред.) багато зараз чагарників, і от волонтери їх прибирали. І нам вдалося багато винести з амбулаторії сміття і поприбирати там", - каже волонтерка Єлизавета Первушина.

"У самих будівлях роботи не проводяться, окрім якихсь локальних розборів завалів. Для того, щоб проводити тут якісь глобальні роботи, їх потрібно обстежувати і потім робити певні висновки, чи можна, чи не можна проводити далі якісь роботи. Дуже сподіваюся, що років два-три – цього терміну достатньо буде, щоб привести тут все до ладу", - розповідає краєзнавець Дмитро Макуха.

Що відомо: Микола Скліфосовський – український хірург, учений та громадський діяч. Народився 1836-го у хуторі колишньої Херсонської губернії, що нині входить до складу Молдови. У Полтаві він провів чотири останні роки свого життя. Праці Скліфосовського присвячені питанням військово-польової хірургії та травматології, а ще він увів у хірургічне застосування антисептики. У 68 років помер у своєму маєтку у Яківцях.

Джерело