З початком повномасштабної війни з Росією українська фінансова система зазнала важкого удару, але вистояла. Економіка пристосовується до умов війни, а курс долара не злетів до небес. Держава продовжує виплачувати пенсії та зарплати, обслуговувати державні та місцеві борги. До того ж на 20 відсотків зросли гривневі вклади. Як працюють банки в умовах воєнного стану ― в етері "Українського радіо" розповів голова Асоціації українських банків Андрій Дубас.

Що вплинуло на довіру українців до банків

Будемо відверті, у перші тижні вторгнення люди максимально намагалися зняти кошти з поточних рахунків, прагнучи врятувати свої заощадження. Але після першого місяця банківська система продовжувала свою діяльність, надаючи всі послуги на територіях, підконтрольних уряду України. Люди побачили, що зберігати гроші, можливо, надійніше в банку, ніж удома. І почали потроху повертати кошти до банків, навіть попри те, що сьогодні відсоткова ставка не найпривабливіша з часів незалежності України. Але банку довіряють як тій організації, яка насамперед забезпечує збереження і захист вкладів.

Про збитковість банків у першому кварталі

Тут об’єктивним фактом є те, що банки отримують доходи з кредитів, які видають бізнесу, фізичним особам або підприємцям. З кінця лютого і до початку травня був серйозний виклик для позичальників щодо можливості та навіть бажання погашення своїх зобов’язань перед банком. Торгово-промислова палата визначила, що воєнний стан в Україні — це форс-мажорна обставина, яка дозволяє не виконувати свої зобов’язання. Підприємці в першу чергу рятували життя, вивозили рідних, аж потім рятували свої матеріальні активи і не думали про те, як гасити зобов’язання. Але після певної стабілізації бізнес почав відновлюватися. І ті підприємці, які вберегли джерело свого доходу і продовжують працювати, зобов’язані сплачувати кредити. Та подекуди є зловживання можливістю несплати відсотків. І зараз банки й фіскальні органи починають нагадувати, що після завершення воєнного стану зобов’язання потрібно буде виконувати. Тому прибутковість банків повертатиметься у звичне русло. Треба лише розуміти важливий момент: банки нестимуть збитки з тієї причини, що чимало підприємств стануть дефолтними, збанкрутіють, приміром, ті, що зруйновані або розташовані близько до осередків бойових дій. Коли банк видає кредит, він вимагає у клієнта заставу. І тут потрібно дивитися, чи ця застава вціліла, чи знищена, чи пошкоджена.

Як працюють банки в умовах воєнного стану. Відповідає голова Асоціації українських банків

Другий важливий момент, над яким ми зараз працюємо, це вартість застави ― нерухомого майна, землі. Ми знаємо вартість станом на 23 лютого, але яка вартість застави сьогодні або за два місяці ― поки важко зрозуміти. Тож проблеми є. Але приємно відзначити, що клієнти почали більше довіряти чотирьом державним банкам. Коли люди забирали кошти, це насамперед були банки з російським капіталом. Перше місце з величезним відривом посів "Альфа-банк".

Про запас міцності української фінансової системи

Якщо говорити про банківську систему, то запас міцності є надзвичайно великим. Це результат грандіозної роботи, яка була зроблена Нацбанком України. І ми також підтримували всі ці реформи, починаючи з 2014 року. Тобто за період головування Степана Кубіва, Валерії Гонтаревої, Якова Смолія і сьогодні Кирила Шевченка це була важка системна робота над реформою банківської системи, яка дала сьогодні плоди. Унікальний факт ― вже 75 днів війни, а українська банківська система жодного разу не дала збою на підконтрольних територіях. Система є ліквідною, Нацбанк зробив правильні кроки щодо підтримки банків і банківської системи в період війни. Це і бланкові кредити рефінансування, і пом’якшення нормативів, і незастосування санкцій щодо банків за порушення нормативів, і зміни у підході ризик-орієнтованої моделі. Станом на сьогодні це якісні кроки.

Про прогноз ЄБРР щодо падіння економіки

ЄБРР справді погіршив свою оцінку падіння з 20 до 30 відсотків. Але, на мій погляд, поки що в оцінках індикаторів ми не враховуємо той факт, що після перемоги Україна стане центром інвестиційної привабливості та економічного зростання. У світі є багато вільних коштів, багато ліквідності. Останні десять років вкладали, наприклад, у Польщу і в інші країни. Таким місцем тепер стане Україна. Тому прогнози щодо падіння напевно не враховують ці потенційні вкладення.

Уявіть собі. Перемагає Україна, створюються величезні інвестиційні фонди, починаються величезні інфраструктурні проєкти, будуються дороги, мости, соціальне житло. Кожна світова компанія, яка вивела свій бізнес з фашистської федерації, буде мати за честь відкрити свої представництва в Україні. А це все величезний потенціал нових робочих місць. Коли середня зарплатня українців виросте до рівня 25-30 тисяч гривень, а я в цьому переконаний, то такі цифри зможуть кардинально змінити негативні прогнози.

Війна. Усі останні новини Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 80. Текстовий онлайн

Russia invades Ukraine — live updates from Suspilne 2.0

Продовольча безпека світу і війна: чи реально відновити експорт зерна з України

"Коли Україна переможе, Росія буде ослаблена" — інтерв’ю з заступницею помічника держсекретаря США

"Ще з 2014 року ясно, що Росія розуміє тільки грубу силу" — інтерв’ю з головою представництва ЄС в Україні

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело