Від початку року на Полтавщині змії вкусили двох людей, ніхто не загинув, повідомив Суспільному заступник начальника управління цивільного захисту обласного Департаменту з питань оборонної роботи Андрій Коваленко. Які симптоми укусу плазунів та як його запобігти, Суспільному розповів біолог Віктор Закалюжний.

В області живуть два види отруйних змій: гадюка звичайна (лісова) та гадюка степова. Більш розповсюджені – перші.

"У нас Полтавщина – це лісостепова зона. Цей вид (гадюка звичайна – ред.) більш поширений чисельно по всій території області. Найбільше – це північні, північно-західні, центральні райони", − каже біолог.

Гадюка степова – рідкісний вид. Ця змія занесена до Червоної книги України. Її можна зустріти, зокрема, на території колишніх Кременчуцького і Кобеляцького районів.

Змії на Полтавщині: які види є та що робити при укусах "Токсичність отрути цих обох видів гадюк – середня по силі дії. Діє індивідуально на організм людини, залежить від віку, статі людини і від загального фізіологічного стану здоров’я. Якщо надається швидко – впродовж кількох годин – допомога медична, ужаленого доставляють у медзаклад, то обходяться дві-три доби під наглядом лікаря в стаціонарі і легким переляком", − говорить Віктор Закалюжний.

Аби запобігти укусу потрібно обирати закритий одяг та взуття і дивитися під ноги, аби не наступити на змію.

"Якщо ви не загрожуєте життю плазуна, не замахуєтеся на нього якимось інструментом чи палицею, то гадюка завжди знайде шляхи відступу. Або ж, якщо не наступили їй на хвіст".

Кусають змії переважно за кінцівки. Людині потрібно одразу викликати швидку медичну допомогу, говорить Віктор Закалюжний.

Заходи, які потрібно провести до приїзду медиків:

лягти, аби голова була вище за тіло; частина тіла, яку гадюка вкусила, має бути піднята; на місце вище укусу треба накласти легку стискуючу пов’язку; давати людині багато рідини, аби отрута швидше виводилася з організму.

Ознаки укусу:

дрібний прокол шкіри; м’язова слабкість; запаморочення; почервоніння місця укусу.

Укуси гадюки можуть мати тяжкі наслідки для дітей чи людей похилого віку.

Крім гадюк, на Полтавщині проживають два види вужів: звичайний (має на потилиці дві жовті плями) та водяний. Ці плазуни неотруйні. Після укусу достатньо просто обробити рану антисептичним засобом, говорить біолог.

Від початку 2022-го року змії вкусили двох людей на Полтавщині, торік – п’ятьох. Смертельних випадків серед них не було. Про це Суспільному повідомив заступник начальника управління цивільного захисту обласного Департаменту з питань оборонної роботи Андрій Коваленко.

Читайте також:

Хвороба Лайма або бореліоз: скільки випадків виявили на Полтавщині

Джерело