Дійсно історичний день сьогодні для України, оскільки вона отримала значно більше, ніж могла розраховувати до 24 лютого - дати, яка, по суті, розділила життя всієї країни на «до» й «після», зазначає кореспондентка «Радіо Свобода» Зоряна Степаненко для ТСН.

Якщо раніше високопосадовці з ЄС обмежувалися політичними висловлюваннями, що Україна належить до європейської родини, то сьогодні, знову повторивши це кілька разів, пішли значно далі: офіційно визнали і європейську перспективу України, і рекомендують надати їй статус кандидата у члени Євросоюзу.

Українці зараз проливають кров не лише задля майбутнього своєї країни, а і Європи і її цінностей - тут розуміють це. І знають, що українці готові помирати за європейську перспективу. Тож хочуть, аби вони жили - разом з Європою об’єднані європейською мрією, - заявила президентка Єврокомісії. Водночас зауважують, що своє рішення ухвалили не через війну, бо журналісти окремо поточнювали саме цей аспект. А тому, що Україна вже пройшла чималий шлях у становленні демократичних інститутів, просунулася вперед із економічними реформами, окремо й розлого - хвалили заслуги в галузі діджиталізації. Тож, проаналізувавши всі досягнення, рішення - схвалили відповідне.

Статус кандидата в ЄС в Україні можуть забрати наприкінці року у разі невиконання 7 пунктів вимог

«У нас меседж чіткий: Так! Україна заслуговує на європейську перспективу. Так! Україну маємо вітати в статусі кандидата. Це щоби всі розуміли: вона вже зробила чималий пласт роботи. Однак важлива робота ще має бути зроблена. Далі все - в руках України. Їй вирішувати, як краще формувати її майбутнє», - заявила Урсула фон дер Ляєн.

До останнього лишалося інтригою, чи рекомендуватиме Єврокомісія надати статус кандидата Україні в чистому вигляді, чи Україна матиме виконати певні умови, перш ніж його отримати. Компромісним висновок став той, який ми почули, але умови, на яких, зокрема, наполягали Нідерланди й Данія, - таки висувають на етапі наступному. Сім пунктів має виконати Україна, інакше - не почнуться переговори про вступ. Там реформи у судовій галузі, боротьба з корупцією, антиолігархічне законодавство, ухвалення законів про захист нацменшин - джерела «Радіо Свобода» у дипломатичних колах ЄС кажуть, що на пункті про нацменшини наполіг єврокомісар із Угорщини.

«Україна, Молдова й Грузія хочуть приєднатися до ЄС. Вони підкреслили це чітко й гучно. Членство в Євросоюзі, вважають, забезпечить їм мир, стабільність і процвітання у довгостроковій перспективі. Сьогодні день, коли свою пропозицію робимо ми - далі рішення за лідерами», - зазначає єврокомісар із політики сусідства та розширення Олівер Варгелий.

Менш ніж за тиждень свою волю оголосять лідери, яким і закріплювати за Україною офіційно статус кандидата. Підтримкою керівників провідних країн світу вона вже заручилася. У Данії, яка вагалася, сьогодні заявил, що чітко слідуватимуть висновку Єврокомісії, а там сказали Україні «так». Зелене світло дають і Молдові, їй теж рекомендують надати статус кандидата. А от Грузії відмовили - останні події, кажуть, підривають її прогрес у розвитку демократії.

Як Україна виконуватиме умови, на яких їй дадуть статус кандидата - уважно моніторитиме Єврокомісія. Відзвітує - наприкінці 2022, тобто дедлайн такий і якщо прогресу не буде, то статус можуть і забрати.

Читайте також:

Миколаївці показали масштаби руйнування після прильоту ракети

У Зеленського не виключають повернення Криму військовим шляхом, коли настане момент "Х"

Лукашенко запевнив, що не воюватиме в Україні, але назвав умову, за якої вдарить по Києву

Джерело