Людей з родимками часто називають «ціловані сонцем». Проте окрім цікавих відміток на шкірі родимки можуть нести за собою і менш приємні речі.

Родимка або ж невус – це вроджене або набуте утворення. Головний мій меседж стосовно всіх утворень – не різати самостійно, не кусати, не гризти, не перев’язувати, не випалювати чистотілом тощо. Найнебезпечніше все це тим, що людина не знає, яке утворення вона цілеспрямовано руйнує, – каже лікар дерматовенеролог Лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант» Світлана Череп’юк.

Не кусати, не гризти та не перев’язувати: як можна спровокувати новоутворення на родимціЛікарка наголошує, що це може бути небезпечно, адже якщо навіть це новоутворення є доброякісним, а людина його постійно умисно травмує, то воно може змінюватись.

Як мінімум після травматизація воно може нагноїтися. Після цього лікарі його видаляють, лікують і в кінцевому результаті потрібне заключення по типу цього невусу. Після чисельних його травм це вже дуже важко визначити, а в лікарів немає матеріалу для біопсії, щоб зробити необхідні аналізи.

Якщо новоутворення є злоякісним і ви його також постійно травмуєте – в лікарів аналогічно буде розмита клінічна картина, щоб повною мірою визначити тип новоутворення та спрогнозувати подальше лікування.

Така ж історія з перев’язуванням родимок. Якщо це папіломатозні або нитчасті утворення, які виступають на шкір, забрати їх так просто не вийде і не варто робити це самотужки. Метод перев’язування – некрозний метод – також може бути різним. Наприклад, якщо це сухий некроз і новоутворення відмирає підсушуванням, то по лінії нитки може бути лише невеликий запальний процес і після лікарі також не зможуть визначити тип новоутворення. Другий варіант – вологий некроз. Коли ви замотуєте новоутворення, воно починає набрякати, червоніти та боліти. Це ускладнює ситуацію не лише для лікаря, але й для пацієнта. На місці новоутворення набирається вода, робиться міхурець та починається запальний процес. В додачу це все дуже болить, що спричиняє колосальні незручності для самого пацієнта.

Також на місці невуса може приєднатися вторинна інфекція. Якщо в людини є цукровий діабет чи інші хронічні захворення – це додаткові ускладнення, які є дуже небезпечними. В найгіршому випадку це навіть може дійти до сепсису.

Спеціалістка каже, що не кожна родимка може стати злоякісною пухлиною, навіть якщо її зачіпати. Небезпечною ситуація може стати, якщо в людини є схильність до онкозахворювань або коли це пігментне утворення. В додачу кожна травматизація підвищує ризик перероджень.

Це не означає, що якщо сьогодні ви зачепили родимку, то завтра вона стане злоякісною. Просто якщо ви вже її зачепили і вона навіть могла підкровити – обов’язково її обробіть антисептиком, не спиртами, щоб не травмувати місце знову. Найкраще підходить хлоргексидин. І тоді вже йти до лікаря на огляд, щоб чітко зрозуміти чи до кінця її забирати, чи спостерігати за нею, чи потрібно спланувати цю процедуру, щоб зробити її більш естетичною та вибрати необхідний метод.

Інколи люди живуть з роками з утвореннями, які мають кірочку або кровлять. З цим не треба затягувати, щоб не доходити до крайностей та не почути в гіршому випадку невтішний діагноз.

Не кусати, не гризти та не перев’язувати: як можна спровокувати новоутворення на родимці

Якщо ви бачите, що родимка кровить, болить, підтікає, має кірочку – краще піти до лікаря. Такі ознаки є дуже характерними для злоякісних утворень. Особливо це стосується обличчя чи спини. Зміна кольору, форми, розміру, контурів, випадіння або пігментація волосся в районі невуса – це все також є показанням для огляду в лікаря.

Якщо в людини дуже багато родимок, то вслідкувати за кожною важко. Але якщо раз в рік проходити дерматоскопію або складати карту родимок, то це буде дуже круто. Проте така процедура потрібна одиницям пацієнтів.

Показом до обстеження в лікаря є також обтяжений анамнез, тобто коли в когось з родичів були випадки онкології, особливо з боку шкіри. Навіть якщо таке захворювання було в когось зі знайомих, то це також підштовхує людину до обстеження, щоб часом не виявити меланому – пухлину, яка швидко прогресує. Вона може утворюватись як зі старого невуса, так і з нового. Меланоми бувають різні і можуть утворитися навіть на безпігментній шкірі, де не було родимок. Тому не тільки родимки є такі страшні. Всі новоутворення потребують огляду.

Людині часто важко самотужки зрозуміти, що це за новоутворення, бо їх є безліч видів. І не варто самому нічого діагностувати, краще звернутися до спеціаліста, щоб не нашкодити собі, бо навіть лікарям часто потрібна додаткова діагностика.

Додамо, що невуси, родимки та бородавки не мають корінців. Просто кожне утворення росте в певному шарі шкіри.

Якщо ви бачите, що на шкірі появилось щось нове, або щось дуже швидко росте, то звертайтесь до лікаря якомога швидше. Зауважу, що в людей є різні фототипи шкіри, хтось більш схильний до новоутворень, хтось менше. З віком компенсаторні властивості організму зменшуються, тому з роками людям варто особливо берегти свою шкіру, щоб не «згоріти» на сонці та не нашкодити собі. Бажано користуватися сонцезахисними засобами, носити правильний одяг, засмагати в правильні години. Такі дії будуть попереджувати появу нових утворень.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452

+38 (095) 00 38 453

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Джерело