Багато українців внаслідок повномасштабної війни та економічної кризи зіткнулись зі зменшенням прибутків, інші взагалі лишились без джерела доходів через втрату роботи. Відповідно зростання цін на продукти для них не є приємним явищем.

Згідно з даними Державної служби статистики, ціни на товари й послуги в Україні у 2022 році в середньому виросли майже на 23%. Загалом вартість харчових продуктів збільшилась на 27,1%. Зокрема, зростання споживчих цін на овочі становило 68,5 відсотків, на фрукти – 27,7%.

Аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Світлана Литвин відзначила, що з наближенням весни ми будемо спостерігати сезонне зростання цін на овочі та фрукти, і стосуватися ця тенденція буде всіх позицій, пише Аgroreview

Знову подорожчання? Якими будуть ціни на овочі та фрукти навесні

Знову подорожчання? Якими будуть ціни на овочі та фрукти навесні

"Деяких більшою мірою, деяких в меншій. Наприклад, картопля, яблука будуть зростати меншими темпами, оскільки цього року зібрали гарний врожай і експорт даних позицій не здійснюється”, – зазначила Світлана Литвин. Світлана Литвин

Більш відчутним, за словами аналітикині, буде зростання цін на капусту і моркву, тому що їхня пропозиція більш обмежена. Водна додає, що маючи цьогоріч найменшу пропозицію цибулі серед всіх овочів, зростання цін не може бути значним, бо наразі ціна і так дуже висока, і подальше її зростання буде обмежуватися купівельною спроможністю населення.

За оцінками аналітиків, за три тижні січня яблука здорожчали на 5,8% – до 12,30 грн/кг. Ціни на імпортні мандарини та банани зросли на 8,6% та 1,8% – до 72,17 грн/кг та 70,45 грн/кг відповідно. Апельсини та лимони навпаки здешевшали на 9,8% та 4,7% – до 58,57 грн/кг та 60,97 грн/кг.

Знову подорожчання? Якими будуть ціни на овочі та фрукти навесні

Науковці Інституту аграрної економіки прогнозують, що до кінця лютого 2023 року очікується зростання цін на плодові на рівні 7-10 відсотків. До кінця лютого, як прогнозують науковці, ціни на овочі зростуть до 5-7 відсотків.

Водночас хоча й ціни на свіжі вітаміни поки не збираються падати, проте нестачі цих харчів нам очікувати не варто. За розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, пропозиція плодоовочевих в Україні є достатньою для забезпечення попиту населення і дефіцит не очікується. Водночас в зоні ризику знаходиться лише цибуля.

Знову подорожчання? Якими будуть ціни на овочі та фрукти навесні

Джерело