Близько 500 кажанів випустили на волю в харківському екопарку. Цих тварин від смерті врятували спеціалісти Центру реабілітації рукокрилих протягом останнього року.

Як рятували рукокрилих під час війни та скільки кілограмів комах з'їдять за рік кажани, яких випустили в ліс — репортаж Суспільне Харків.

"Кажанячий апокаліпсис" через війну

За словами керівника центру Антона Влащенка, найбільше травмованих тварин на Харківщині вони рятували у серпні та восени — тоді кажани поверталися на зимівлю до міст і не могли орієнтуватися у просторі через велику кількість руйнувань.

В екопарку під Харковом випустили до лісу врятованих під час війни кажанівЦе був "кажанячий апокаліпсис"

"Квартира з вибитими вікнами чи з залишеними відкритими вікнами працювала, як пастка. Але кажани поверталися у серпні до міст, бо це час осінньої міграції. І вони не могли зорієнтуватися — бачили щось відкрите, залітали всередину і не мали змоги вибратися назовні. І гинули. Ми дуже багато тварин врятували, але це був "кажанячий апокаліпсис", — розповідає керівник центру.

Випуск кажанів у природу центр реабілітації проводить вже 11 років поспіль.

"Якби минулого року ми могли зробити випуск в екопарку, це був би 11-й випуск, але фактично — це десятий. Минулого року ми не мали доступу до екопарку. Ми врятували тварин, які тут зимували у нас в приміщеннях на території екопарку. Ми дуже щасливі, що маємо можливість цю традицію відновити. Ми повертаємо цих рудих вечірниць до лісу, де вони живуть протягом літа", — сказав Влащенко.

"Спали, як малята"

У 2022 році діставалися в екопарк під обстрілами, щоб врятувати кажанів: через екопарк проходила лінія фронту.

"Коли почалося повномасштабне вторгнення, я приїхав до нашого центру, і ми впродовж дня повертали тварин до природного середовища. Ми зробили таку велику клітку, з якої вони самі впродовж того вечора, 24 лютого, вони полетіли у місто. Тоді був досить теплий вечір, і вони знайшли собі якісь схованки", — згадує науковець.

"Тут, в екопарку, була ще 1000 тварин, які зимували тут у великій клітці. Ми не мали до них доступу майже до кінця березня. Наприкінці березня ми дісталися екопарку. Ми були здивовані, тому що вони спали, як малята. Хоча були обстріли. Ми це на собі відчували, а з кажанами було все гаразд", — говорить Антон Влащенко.

Випуск кажанів став меншим

Цього року кажанів випускають менше, ніж раніше, каже засновник екопарку Олександр Фельдман.

"Коли було все нормально, нам кажанів привозили з усієї країни. То були десятки тисяч. На цей раз їх досить мало — близько тисячі. Ми зібрали те, що принесли з Харківської області та трохи з Полтави", — сказав Фельдман.

"Рання весні цього року — температура дозволяє повертати кажанів у природне середовище. Ми їх ретельно готуємо до повернення у природне середовище. Вони мають запасу десь на два тижні, якщо не будуть харчуватися", — розказує Влащенко.

Вони готові повертатися до екосистемної ролі. Кожна руда вечірниця за рік може з'їсти кілограм комах. Під час вторгнення ми не мали вуличного освітлення, тому збільшилася кількість комах. Можете уявити, 500 кілограмів комах з'їдять?

Ще 200 кажанів працівники центру випустили у природу в Полтаві, тепер на черзі — Дніпро та Кривий Ріг.

За словами керівника центру Антона Влащенка, 50 тварин залишаються під наглядом працівників постійно, бо вони вже не зможуть вижити у дикій природі.

Читайте також

Частину харківського екопарку планують відкрити для відвідувачів у червні

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

Джерело