Франківська акторка Ірма Вітовська-Ванца та ще понад 20 тисяч людей проголосували за петицію, в якій закликають Зеленського підписати закон про заборону ввозити видавничу продукцію з РФ, Білорусі й тимчасово окупованих територій. Також у ній йдеться про заборону поширювати книги, авторами яких є громадяни Росії.
Закон, який мав би заборонити ввозити таку видавничу продукцію, депутати Верховної ради України ухвалили ще 19 червня 2022 року. “За” проголосували 306 народних обранців. І жодного голосу проти. Проте за майже рік цей закон так і не підписав президент Володимир Зеленський.
“Ми були дуже здивовані, що ані у відведені законом 15 днів президент не підписав цей закон, ані пізніше. А це означає, що щодня на книжковому ринку України присутня продукція країни-агресора, тобто продається російська книжка. Російський контрафакт часто — пропагандистська література. Це також — бізнес держави-агресора”, — каже ініціатор петиції, співкоординатор руху “Простір свободи” Тарас Шамайда, пише Суспільне.
![]()
Петицію на сайті Президента України зареєстрували 16 травня 2023 року. За п’ять днів її підтримали письменники Оксана Забужко, Мар’яна Савка, Андрій Курков, Тамара Горіха Зерня, Вахтанг Кіпіані.
“30% у цих книгах — це фейк. Навіть, якщо це — художня література, там використовують наративи Росії, а насправді ми всі сьогодні бачимо, хто вони такі. І взагалі огидна будь-яка співпраця з агресором”, — пояснює акторка Ірма Вітовська-Ванца.
Підтримав петицію і харківський художник Нікіта Тітов, який тимчасово переїхав на Івано-Франківщину під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Він створив ілюстрацію до петиції, яку люди поширюють у соцмережах та закликають інших проголосувати за цю ініціативу.
“Я долучився, бо вважаю це зараз дуже потрібним. Як художник насамперед, який проілюстрував багато книжок — саме українських видань. Якщо у нас створять умови для наших видавництв, то з’явиться додаткова робота для перекладачів, з’являться нові друкарні. Це дає можливість розвивати нашу економіку, а не лише культуру та освіту”, — говорить Нікіта Тітов.
Адміністраторка однієї з івано-франківських книгарень Лілія Стрілецька показує книги, на які є великий попит серед читачів. З її слів, впродовж останнього року книжки українських письменників купують набагато частіше порівняно з минулими роками.
“Останнім часом часто питають “Тигроловів”. Ми щодня отримуємо один або два запити на цю книгу. Російських авторів зараз не запитують”, — каже Лілія Стрілецька.
Петицію, яка закликає президента підписати закон та заборонити поширення видавничої продукції Росії в Україні, підписали й українські видавництва. Зокрема, “А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА”, “Ранок”, “Фоліо”, “Видавництво Старого Лева” та “Vivat”.
“Розуміємо, що глава держави зайнятий питаннями оборони, формуванням коаліції підтримки, тобто дипломатією. Але ми закликаємо президента зробити цей історичний крок і звільнити українську видавничу сферу від “русского міра”, — говорить ініціатор петиції Тарас Шамайда.