За час повномасштабної війни журналісти з’ясували імена та прізвища 2248 чоловіків, які виїхали за дозволами від Львівської ОВА і не повернулися.

Про це йдеться у матеріалі NGL.media

На Чорному ринку ця послуга коштує 3000-5000 доларів з особи, тож йдеться про десятки мільйонів доларів.

Втекли завдяки системі

Хто організовував

Загалом NGL.media виявило 372 такі організації.

"Листи до ЛОВА від імені миколаївського осередку "Просвіти" писала голова організації 34-річна Наталія Муха, яка також керує миколаївським народним театром «Хліб». А від ГО «Театр Хліб» писав її керівник 22-річний Роман Збудовський, учасник театру "Хліб", з’ясували NGL.media завдяки запитам", - йдеться у повідомленні.

Ні Наталія Муха, ні Роман Збудовський не прохання прокоментувати ситуацію не відповіли.

Серед інших, йдеться зокрема, про такі організації, як "Комісію із боротьби з корупцією в м. Самбір" та "Відродження нашої України", від яких виїхало і не повернулось понад 100 чоловіків.

"Раніше керівник «Комісії із боротьби з корупцією в м. Самбір" Микола Стародуб розповідав, що його «попросили поставити печатку, то й поставив, бо думав, то «волонтерку» треба привезти». А керівник "Відродження нашої України" Анатолій Донець дозволив використати свою організацію в обмін на те, щоб його самого вивезли за кордон", - вказано у повідомленні.

Хто у списку

На сьогодні суд розглядає обвинувальні акти за результатами розслідування щодо трьох людей: Любомира Процюка і Михайла Василика, а також Андрія Шпака, якого обвинувачують не тільки в незаконному переправленні людей за кордон, а й за ст. 358 КК (підробка документів). Через мобілізацію Шпака нещодавно його справу виділили в окреме провадження і зупинили судове провадження – тобто справу не розглядатимуть до його демобілізації.

"Під час нового дослідження ми виявили ще одну організацію, яка ймовірно пов’язана з цією історією. Завдяки інформації від ЛОВА відомо, що на зверненнях від такого собі "Благодійного фонду Степана Бандери", від якого виїхали і не повернулись майже 40 чоловіків, вказували телефон Анатолія Донця. Але він стверджує, що вперше чує про таку організацію і ніяких звернень від неї не надсилав", - вказав у повідомленні.

До списку організацій потрапили і фонди "Легіон Січових Стрільців" та "Промінь нашої надії". Телефони цих організацій або вимкнені, або недійсні, а жодної інформації про їхню діяльність нема. Офіційно ці фонди зареєстровані у Львові, але їхні засновники зареєстровані на одній вулиці у Трускавці.

В переліку є досить відомі організації – наприклад, "Фонд допомоги "Рух у майбутнє", пов’язаний з відомим львівським бізнесменом Григорієм Козловським.  Відомо про 23 чоловіків, які виїхали від цієї організації і не повернулися – і поділилися цим списком з Олегом Шпуром, підписантом фонду.

NGL.media отримала копії звернень по усіх 23 чоловіках і надіслала їх Олегу Шпуру, він пообіцяв їх перевірити. Відповіді на момент публікації ми так і не отримали. Але якщо звернення від "Руху у майбутнє" справді підробляли, то організації варто звернутись до поліції.

Зміни після скандалу

Заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач розповів, що після регулярних скандалів через зловживання системою "Шлях"  для виїзду ухилянтів уряд вирішив запровадити зміни до законодавства, напрацьовані з урахуванням думок обласних військових адміністрацій. 

«Ми, як міністерство, так само [як і ЛОВА] ввели обов’язковість електронного підпису. Дуже хочеться, щоб єдині правила були для всіх адміністрацій, тому що сьогодні, якщо одна обласна адміністрація просто введе якісь жорсткі правила, то деякі недоброчесні волонтери просто підуть в іншу адміністрацію, в яких таких правил нема, – каже Сергій Деркач. 

Що передувало

34-річна Наталія Муха виявилася близькою до сім'ї голови ЛОВА Максима Козицького. Саме вона причетна до виїзду через систему "Шлях" майже 200 чоловіків призовного віку, які так і не повернулися до України

Читайте також:

  • Після повернення з-за кордону ухилянтів чекатимуть юридичні проблеми — Подоляк
  • "Втікали на причепах із зерном": прикордонники викрили 18 ухилянтів на кордоні
  • В Україні викрили ВЛК, яка масово "відмазувала" від мобілізації: скільки коштувало і чи покарають ухилянтів

Джерело